Закони, правилници, препоруке
На овој страници се налазе ресурси који наставнику стручног већа графичарства омогућују да лакше и систематично организује и креирају наставу:
Декларације и повељеЗакониСтатутПравилнициПРАВИЛНИК О ВАСПИТНО-ДИСЦИПЛИНСКОЈ ОДГОВОРНОСТИ УЧЕНИКА
ШКОЛЕ ЗА ОСНОВНО И СРЕДЊЕ ОБРАЗОВАЊЕ „МИЛАН ПЕТРОВИЋ“ СА ДОМОМ УЧЕНИКА ![]()
ПРАВИЛНИКО ДИСЦИПЛИНСКОЈ И МАТЕРИЈАЛНОЈ ОДГОВОРНОСТИ ЗАПОСЛЕНИХ
ШКОЛЕ ЗА ОСНОВНО И СРЕДЊЕ ОБРАЗОВАЊЕ „МИЛАН ПЕТРОВИЋ“ СА ДОМОМ УЧЕНИКА ![]()
Правила понашања у ШОСО "Милан Петровић" са домом ученика
Препоруке |
Интерни документи

меморандум_стручно_веће_графичарство.docx | |
File Size: | 127 kb |
File Type: | docx |

Глобални_план_рада_БЛАНКО.doc | |
File Size: | 139 kb |
File Type: | doc |

Оператини_план_рада_наставника_Бланко.doc | |
File Size: | 68 kb |
File Type: | doc |

Припрема_наставника.dot | |
File Size: | 40 kb |
File Type: | dot |

Припрема_наставника_таб_бланко.doc | |
File Size: | 121 kb |
File Type: | doc |

saglasnost.doc | |
File Size: | 239 kb |
File Type: | doc |

kompletan_obrazac_za_iop.doc | |
File Size: | 162 kb |
File Type: | doc |

_о_евалуацији_ИОПа_–_Формулар_prilog_3.doc | |
File Size: | 81 kb |
File Type: | doc |
Модел писане припреме наставника
Наставни предмет: Технологије рада, помоћник књиговесца, књиговезац
Разред: Графички манипулант, Помоћник књиговесца 1, Помоћник књиговесца 2, Помоћник књиговесца3, Књиговезац 1, Књиговезац 2, Књиговезац 3,
Тип часа: И-информативни, О-обрада, У-утврђивање, С-систематизација, К-комбиновани
Редни број часа: Операративи план рада наставника
Наставна јединица: Операративи план рада наставника
Циљ: Усвајање теоријских знања о технологији рада. Ученици разуму примену графиког материјала, употребу алата, управљање уређајима и машина, знају техничко-тенолошке поступке књиговезачког производног процеса. Развијање код ученика интересовања према позиву и радним способностима.
Исходи:
Задатци:
-упознати ученике са условима рада и мерама заштите на раду у кабинету-радионици
-упознати ученике са средствима за рад, материјалима и сировинама за планирани задатак
-прилагодити ИОП
-проверити могућности и спретности ученика за обављање радних операција
-ученицима објаснити технолошке процесе рада и принципе израде неког производа
-оспособљавање ученика за сналажење и обављање радних операција
-омогућавање ученику да стечена знања, навике и вештине за даље професионално оспособљавање
Наставне методе: ВМ -вербалнао монолошка, ВД вербално дијалошка, ДЕМО -демонстратиовна, К-комбиновани рад
Наставни облици: ФР-фронтални, ГР-групини, ИР-индивидуални, ИОП
Наставна средства: Т штампани и писани текстови, В-визуелно фотографије шеме едукативни панои, предмети М-мануелни, опрема, уређаји, алати, прибор и материјал за књиговезачку дораду, рачунар, интернет, видео пројектор АТ асистивна технологија и смарт табла, РМ-рачунарска мрежа
Наставни извори: УЏ-уџбеник, ПР-приручник, едукатвни панои, едукаривни филмови, портал за учење
Ток часа: / временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 5-10 мин
-Централни део часа / блока: 25-30 мин
Обрада наставне јединица, структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи, презентавијеи, едукативни панои, еукатвни филмови др.)
-Завршни део часа: 5-10 мин
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ... -
Разред: Графички манипулант, Помоћник књиговесца 1, Помоћник књиговесца 2, Помоћник књиговесца3, Књиговезац 1, Књиговезац 2, Књиговезац 3,
Тип часа: И-информативни, О-обрада, У-утврђивање, С-систематизација, К-комбиновани
Редни број часа: Операративи план рада наставника
Наставна јединица: Операративи план рада наставника
Циљ: Усвајање теоријских знања о технологији рада. Ученици разуму примену графиког материјала, употребу алата, управљање уређајима и машина, знају техничко-тенолошке поступке књиговезачког производног процеса. Развијање код ученика интересовања према позиву и радним способностима.
Исходи:
Задатци:
-упознати ученике са условима рада и мерама заштите на раду у кабинету-радионици
-упознати ученике са средствима за рад, материјалима и сировинама за планирани задатак
-прилагодити ИОП
-проверити могућности и спретности ученика за обављање радних операција
-ученицима објаснити технолошке процесе рада и принципе израде неког производа
-оспособљавање ученика за сналажење и обављање радних операција
-омогућавање ученику да стечена знања, навике и вештине за даље професионално оспособљавање
Наставне методе: ВМ -вербалнао монолошка, ВД вербално дијалошка, ДЕМО -демонстратиовна, К-комбиновани рад
Наставни облици: ФР-фронтални, ГР-групини, ИР-индивидуални, ИОП
Наставна средства: Т штампани и писани текстови, В-визуелно фотографије шеме едукативни панои, предмети М-мануелни, опрема, уређаји, алати, прибор и материјал за књиговезачку дораду, рачунар, интернет, видео пројектор АТ асистивна технологија и смарт табла, РМ-рачунарска мрежа
Наставни извори: УЏ-уџбеник, ПР-приручник, едукатвни панои, едукаривни филмови, портал за учење
Ток часа: / временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 5-10 мин
-Централни део часа / блока: 25-30 мин
Обрада наставне јединица, структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи, презентавијеи, едукативни панои, еукатвни филмови др.)
-Завршни део часа: 5-10 мин
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ... -
Наставни предмет: Практична настава - Помоћник књиговесца-Књиговезац
Разред: Графички манипулант, Помоћник књиговесца 1, Помоћник књиговесца 2, Помоћник књиговесца3, Књиговезац 1, Књиговезац 2, Књиговезац 2
Тип часа: ДВ демонстрациона вежбе, ПР- практичан рад, В-вежба
Редни број часа: Оператини план наставника
Наставна јединица: Оператини план наставника
Циљ: Ученик у графичкој радионици разуме и примењује стечена знања из стручних предмета технологије рада и технологије графичких материјала. Обављају послове дораде одговарајуће категорије и сложености уз асистенцију наставника. Ученик практично савладава да манипулише графичким материјалима, користи књиговезачки алат, управља књиговезачким уређајима и машинама кроз техничко-технолошке процесе уз. Развије књиговезачке вештине у циљу квалитета и професионалне самосталности. Примењује превентивне мере заштите на раду и савладавају кодекс понашања и етику рада.
Задатци:
-упознати ученике са условима рада и мерама заштите на раду у кабинету-радионици
-упознати ученике са средствима за рад, материјалима и сировинама за планирани задатак
-прилагодити
-проверити могућности и спретности ученика за обављање радних операција
-ученицима објаснити технолошке процесе рада и принципе израде неког производа
-стицање радних навика и радних обавеза, као и поштовање радне и технолошке дисциплине
-оспособљавање ученика за сналажење и обављање радних операција
-омогућавање ученику да стечена знања, навике и вештине за даље професионално оспособљавање
-оспособљавање ученика за самосталну примену заштитних средстава
-стварање хигијенских навика на радном месту
Исходи: Ученици ћа знати:...
Наставне методе: ПР-практичан рад, ГРАФ-графички радови ученика, ДЕМО-демонстративно
Наставни облици: Ф-фронтални, И-индивидуални, ИН-индивидуализирани
Наставна средства:
Т-штампани и писани текстови,
В-визуелни,
АВ-аудио-визуелни- рачунар-интернет-проектор, портал за учење
М-мануелни - средства, опрема, уређаји, алати, прибор и материјал
АТ-асистивни- паметна табла
РМ-рачунарска мрежа
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, едукатвни панои, дневник рада ученика
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 30-60 мин
Заштита на раду, провере исправности уређаја
Упознавање са радним задатком и радним налогом, припремање и организовање радног места, материјала, алата, прибора и уређаја за планирану наставну јединицу.
-Централни део часа / блока: мин
Релизација поступка израде, техничке операције, одржавање и контролу квалитета
-Завршни део часа: 30-60 мин последњег часа у блоку
Спремање радног места, материјала, одржавање и отпремање алата, прибора, уређаја машине и радионице-кабинета.
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Разред: Графички манипулант, Помоћник књиговесца 1, Помоћник књиговесца 2, Помоћник књиговесца3, Књиговезац 1, Књиговезац 2, Књиговезац 2
Тип часа: ДВ демонстрациона вежбе, ПР- практичан рад, В-вежба
Редни број часа: Оператини план наставника
Наставна јединица: Оператини план наставника
Циљ: Ученик у графичкој радионици разуме и примењује стечена знања из стручних предмета технологије рада и технологије графичких материјала. Обављају послове дораде одговарајуће категорије и сложености уз асистенцију наставника. Ученик практично савладава да манипулише графичким материјалима, користи књиговезачки алат, управља књиговезачким уређајима и машинама кроз техничко-технолошке процесе уз. Развије књиговезачке вештине у циљу квалитета и професионалне самосталности. Примењује превентивне мере заштите на раду и савладавају кодекс понашања и етику рада.
Задатци:
-упознати ученике са условима рада и мерама заштите на раду у кабинету-радионици
-упознати ученике са средствима за рад, материјалима и сировинама за планирани задатак
-прилагодити
-проверити могућности и спретности ученика за обављање радних операција
-ученицима објаснити технолошке процесе рада и принципе израде неког производа
-стицање радних навика и радних обавеза, као и поштовање радне и технолошке дисциплине
-оспособљавање ученика за сналажење и обављање радних операција
-омогућавање ученику да стечена знања, навике и вештине за даље професионално оспособљавање
-оспособљавање ученика за самосталну примену заштитних средстава
-стварање хигијенских навика на радном месту
Исходи: Ученици ћа знати:...
Наставне методе: ПР-практичан рад, ГРАФ-графички радови ученика, ДЕМО-демонстративно
Наставни облици: Ф-фронтални, И-индивидуални, ИН-индивидуализирани
Наставна средства:
Т-штампани и писани текстови,
В-визуелни,
АВ-аудио-визуелни- рачунар-интернет-проектор, портал за учење
М-мануелни - средства, опрема, уређаји, алати, прибор и материјал
АТ-асистивни- паметна табла
РМ-рачунарска мрежа
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, едукатвни панои, дневник рада ученика
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 30-60 мин
Заштита на раду, провере исправности уређаја
Упознавање са радним задатком и радним налогом, припремање и организовање радног места, материјала, алата, прибора и уређаја за планирану наставну јединицу.
-Централни део часа / блока: мин
Релизација поступка израде, техничке операције, одржавање и контролу квалитета
-Завршни део часа: 30-60 мин последњег часа у блоку
Спремање радног места, материјала, одржавање и отпремање алата, прибора, уређаја машине и радионице-кабинета.
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Наставни предмет: Технологије рада - Ситоштамар
Разред: Графички манипулант, Ситоштампар 1, Ситоштампар 2,
Тип часа: Обрада, Утврђивање, Систематизација, Проверавање и оцењивање
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ: Усвајање теоријских знања о технологији ситоштампе. Ученици разумеју примену графичких материјала, употребу алата, управљање уређајима и машина за сито штампање, знају техничке-тенолошко процесе ситоштампарства.
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, групи, индивидуални
Наставна средства: Кабинет (радионица) за ситоштампу, средства, опрема, уређаји, алати, прибор и материјал за сито штампу, рачунар-интернет-проектор-паметна табла, асистивна технологија-ИОП
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, едукатвни панои, портал за учење, едукаривни филмови
Исходи: Ученици ћа знати:...
Ток часа:временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 30 мин
-Централни део часа / блока: мин
Обрада наставне јединица, структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, макете ,презентације, едукативни панои, еукатвни филмови др.)
-Завршни део часа: 30 мин последњег часа у блоку
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Разред: Графички манипулант, Ситоштампар 1, Ситоштампар 2,
Тип часа: Обрада, Утврђивање, Систематизација, Проверавање и оцењивање
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ: Усвајање теоријских знања о технологији ситоштампе. Ученици разумеју примену графичких материјала, употребу алата, управљање уређајима и машина за сито штампање, знају техничке-тенолошко процесе ситоштампарства.
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, групи, индивидуални
Наставна средства: Кабинет (радионица) за ситоштампу, средства, опрема, уређаји, алати, прибор и материјал за сито штампу, рачунар-интернет-проектор-паметна табла, асистивна технологија-ИОП
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, едукатвни панои, портал за учење, едукаривни филмови
Исходи: Ученици ћа знати:...
Ток часа:временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 30 мин
-Централни део часа / блока: мин
Обрада наставне јединица, структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, макете ,презентације, едукативни панои, еукатвни филмови др.)
-Завршни део часа: 30 мин последњег часа у блоку
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Наставни предмет: Практична настава - Ситоштампар
Разред: Ситоштампар 1, Ситоштампар 2,
Тип часа: Практичан рад Практичне вежбе
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ: Ученик у ситоштампарској радионици разуме и примењује стечена знања из стручних предмета технологије рада и технологије графичких материјала. Обављају послове одговарајуће сложености уз асистенцију наставника. Ученик очигледно и практично савладава да манипулише графичким материјалима, употребљава алат, управља ситоштампарским уређајима и машинама кроз технолошке поступке израде и технику ситоштампења. Развије вештине штампања у циљу квалитета и професионалне самосталности. Примењује превентивне мере заштите на раду и савладавају кодекс понашања и етику рада.
Задатци:
Исходи: Ученици ћа знати:...
-упознати ученике са условима рада и мерама заштите на раду у ситоштампарској радионици
-упознати ученике са средствима за рад, материјалима и сировинама за планирани задатак
-ученицима објаснити технолошке процесе рада и принципе израде неког производа
-прилагодити ИОП
-проверити могућности и спретности ученика за обављање радних операција
-стицање радних навика и радних обавеза, као и поштовање радне и технолошке дисциплине
-оспособљавање ученика за сналажење и обављање радних операција
-омогућавање ученику да стечена знања, навике и вештине за даље професионално оспособљавање
-оспособљавање ученика за самосталну примену заштитних средстава
-стварање хигијенских навика на радном месту
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, групи, индивидуални
Наставна средства: Кабинет (радионица) за ситоштампу, средства, опрема, уређаји, алати, прибор и материјал за сито штампу, рачунар, интернет, асистивна технологија-ИОП, портал за учење
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, едукатвни панои, дневник рада ученика
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 30 мин
1. Заштита на раду
2. Припремање радног места, материјала, алата, прибора и уређаја за планирану наставну јединицу
-Централни део часа / блока: 30 мин
наставна јединица
-Завршни део часа: 30 мин последњег часа у блоку
Спремање радног места, материјала, алата, прибора, уређаја и радионице-кабинета.
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Разред: Ситоштампар 1, Ситоштампар 2,
Тип часа: Практичан рад Практичне вежбе
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ: Ученик у ситоштампарској радионици разуме и примењује стечена знања из стручних предмета технологије рада и технологије графичких материјала. Обављају послове одговарајуће сложености уз асистенцију наставника. Ученик очигледно и практично савладава да манипулише графичким материјалима, употребљава алат, управља ситоштампарским уређајима и машинама кроз технолошке поступке израде и технику ситоштампења. Развије вештине штампања у циљу квалитета и професионалне самосталности. Примењује превентивне мере заштите на раду и савладавају кодекс понашања и етику рада.
Задатци:
Исходи: Ученици ћа знати:...
-упознати ученике са условима рада и мерама заштите на раду у ситоштампарској радионици
-упознати ученике са средствима за рад, материјалима и сировинама за планирани задатак
-ученицима објаснити технолошке процесе рада и принципе израде неког производа
-прилагодити ИОП
-проверити могућности и спретности ученика за обављање радних операција
-стицање радних навика и радних обавеза, као и поштовање радне и технолошке дисциплине
-оспособљавање ученика за сналажење и обављање радних операција
-омогућавање ученику да стечена знања, навике и вештине за даље професионално оспособљавање
-оспособљавање ученика за самосталну примену заштитних средстава
-стварање хигијенских навика на радном месту
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, групи, индивидуални
Наставна средства: Кабинет (радионица) за ситоштампу, средства, опрема, уређаји, алати, прибор и материјал за сито штампу, рачунар, интернет, асистивна технологија-ИОП, портал за учење
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, едукатвни панои, дневник рада ученика
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 30 мин
1. Заштита на раду
2. Припремање радног места, материјала, алата, прибора и уређаја за планирану наставну јединицу
-Централни део часа / блока: 30 мин
наставна јединица
-Завршни део часа: 30 мин последњег часа у блоку
Спремање радног места, материјала, алата, прибора, уређаја и радионице-кабинета.
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Наставни предмет: Технологија Рада, Техничар припреме гарфичке призводње
Разред: Технича припреме графичке производње 1, Технича припреме графичке производње 2, Технича припреме графичке производње 3, Технича припреме графичке производње 4
Тип часа: Обрада, Утврђивање, Систематизација, Проверавање и оцењивање
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ:
Задатци:
Исходи: Ученици ћа знати:...
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, групи, индивидуални
Наставна средства: Кабинет-радионица, рачунар, интернет, проектор, паметна табла, асистивна технологија-ИОП
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, едукатвни панои, портал за учење
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 10 мин
-Централни део часа / блока: мин
Обрада наставне јединица, структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи ,презентацијеи, едукативни панои, еукатвни филмови др.
-Завршни део часа: 10 мин
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Разред: Технича припреме графичке производње 1, Технича припреме графичке производње 2, Технича припреме графичке производње 3, Технича припреме графичке производње 4
Тип часа: Обрада, Утврђивање, Систематизација, Проверавање и оцењивање
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ:
Задатци:
Исходи: Ученици ћа знати:...
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, групи, индивидуални
Наставна средства: Кабинет-радионица, рачунар, интернет, проектор, паметна табла, асистивна технологија-ИОП
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, едукатвни панои, портал за учење
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 10 мин
-Централни део часа / блока: мин
Обрада наставне јединица, структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи ,презентацијеи, едукативни панои, еукатвни филмови др.
-Завршни део часа: 10 мин
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Наставни предмет: Практична настава -Техничар припреме гарфичке призводње
Разред: Технича припреме графичке производње 1, Технича припреме графичке производње 2, Технича припреме графичке производње 3, Технича припреме графичке производње 4
Тип часа: практичан рад, Практичне вежбе
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ:
Задатци:
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, индивидуални
Наставна средства: Кабинет (радионица) за израду графичке припреме , графички програми за израду графичке припреме рачунар-интернет-проектор-паметна табла, асистивна технологија (ИОП)
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, портал за учење, едукатвни панои, едукативни филмови
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 20 мин
Рчунарска провера оперативног система
-Централни део часа / блока: мин
Обрада наставне јединица тј. структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи ,презентацији, едукативни панои, еукатвни филмови др.
-Завршни део часа: 15 мин последњег часа у блоку
Искључивање рачунара, монитора, скенера, штампача
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Разред: Технича припреме графичке производње 1, Технича припреме графичке производње 2, Технича припреме графичке производње 3, Технича припреме графичке производње 4
Тип часа: практичан рад, Практичне вежбе
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ:
Задатци:
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, индивидуални
Наставна средства: Кабинет (радионица) за израду графичке припреме , графички програми за израду графичке припреме рачунар-интернет-проектор-паметна табла, асистивна технологија (ИОП)
Наставни извори: уџбеник, приручник, свеска из технологије рада, портал за учење, едукатвни панои, едукативни филмови
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 20 мин
Рчунарска провера оперативног система
-Централни део часа / блока: мин
Обрада наставне јединица тј. структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи ,презентацији, едукативни панои, еукатвни филмови др.
-Завршни део часа: 15 мин последњег часа у блоку
Искључивање рачунара, монитора, скенера, штампача
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Наставни предмет: Технологија графичких материјала
Разред: Ситоштампар 1, Ситоштампар 2, Помоћник књиговесца 1, Помоћник књиговесца 2, Помоћник књиговесца3, Књиговезац 1,Књиговезац 2, Књиговезац 2, Технича припреме графичке производње 1, Технича припреме графичке производње 2, Технича припреме графичке производње 3, Технича припреме графичке производње 4.
Тип часа: Обрада, Утврђивање, Систематизација, Проверавање и оцењивање
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ: Ученик стиче потребна теоријскика знања о графичким материјалима, њиховим физичко-хемијске особине и начину примене у процесима рада графичарства.
Исходи: Ученици ћа знати:...
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, групи, индивидуални
Наставна средства: Графичарски кабинет ,рачунар-интернет, асистивна технологија-ИОП
Наставни извори: уџбеник, приручник, едукатвни панои, портали за учење
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 10 мин
-Централни део часа / блока: мин
Обрада наставне јединица, структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи ,презентавијеи, едукативни панои, еукатвни филмови др.
-Завршни део часа: 10 мин
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Разред: Ситоштампар 1, Ситоштампар 2, Помоћник књиговесца 1, Помоћник књиговесца 2, Помоћник књиговесца3, Књиговезац 1,Књиговезац 2, Књиговезац 2, Технича припреме графичке производње 1, Технича припреме графичке производње 2, Технича припреме графичке производње 3, Технича припреме графичке производње 4.
Тип часа: Обрада, Утврђивање, Систематизација, Проверавање и оцењивање
Редни број часа: Оперативни план рада наставника
Наставна јединица: Оперативни план рада наставника
Циљ: Ученик стиче потребна теоријскика знања о графичким материјалима, њиховим физичко-хемијске особине и начину примене у процесима рада графичарства.
Исходи: Ученици ћа знати:...
Наставне методе: усмено, демонстративно, практично
Наставни облици: фронтални, групи, индивидуални
Наставна средства: Графичарски кабинет ,рачунар-интернет, асистивна технологија-ИОП
Наставни извори: уџбеник, приручник, едукатвни панои, портали за учење
Ток часа: временска артикулација часа:
-Уводни део часа: 10 мин
-Централни део часа / блока: мин
Обрада наставне јединица, структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи ,презентавијеи, едукативни панои, еукатвни филмови др.
-Завршни део часа: 10 мин
Анализа рада на часу: (одступање од припреме-разлози, допуне и измене) Није било одступања од наставне јединице или ...
Иновације: Едмодо, Прези презентације, едукативни филмови, каху квизови, www.grafstudiomp.com графичка учионица.
Корелација: Технологија рада, технологија графичих материјала, практична наства
Корелација: Технологија рада, технологија графичих материјала, практична наства
План за глобални план рада теоријске и практичне наставе стручних предмета
I квартал
Увод-први час у шк. год.-информативни Обрада наставног градива Утврђивање градива Контролни задатак |
ll квартал
Обрада наставног градива Утврђивање градива Контролни задатак Систематизација- закључивање оцена |
lll квартал
Обрада наставног градива Утврђивање градива Контролни задатак |
lV квартал
Обрада наставног градива Утврђивање градива Контролни задатак Тест знања Систематизација- закључивање оцена |
Посао наставника у графичком студију:
- реализује наставни план и програм и одговоран је за његово квалитетно извођење,
- управња разредом и одржава радну атмосверу у радионици тј кабинету,
- комуникација са ученицима је професионална и васпитно-едукативна,
- израђује школски програм, глобални и оперативни план рада и припрему наставника,
- контролише безбедност и спроводи кодекс пошања радионице,
- учествује у изради и спроводи ИОП-а,
- сарађује са управом, школски тимовима, разредним старешином, координатором практичне наставе, председником сручног већа и руководиоцем радионице.
- активно учествије на одељенским и наставничким већима, активима и састанцима,
- планира и требује потребан материјал за реализацију настваног плана и програма,
- компетентно употребњава техником, уређајима, алате, по техничко-технолошким првилима, упутствима и спецификацијама,
- рационално располаже училима и матријалима за наставу,
- учествује у реализацији послова или услуга,
- подноси извештаје о реализацији,
- унапређује, усавршава и осаврмењава рад
- професионално се усавршава
- одговоран је за инвентар.
- реализује наставни план и програм и одговоран је за његово квалитетно извођење,
- управња разредом и одржава радну атмосверу у радионици тј кабинету,
- комуникација са ученицима је професионална и васпитно-едукативна,
- израђује школски програм, глобални и оперативни план рада и припрему наставника,
- контролише безбедност и спроводи кодекс пошања радионице,
- учествује у изради и спроводи ИОП-а,
- сарађује са управом, школски тимовима, разредним старешином, координатором практичне наставе, председником сручног већа и руководиоцем радионице.
- активно учествије на одељенским и наставничким већима, активима и састанцима,
- планира и требује потребан материјал за реализацију настваног плана и програма,
- компетентно употребњава техником, уређајима, алате, по техничко-технолошким првилима, упутствима и спецификацијама,
- рационално располаже училима и матријалима за наставу,
- учествује у реализацији послова или услуга,
- подноси извештаје о реализацији,
- унапређује, усавршава и осаврмењава рад
- професионално се усавршава
- одговоран је за инвентар.